XIII Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie” w Lubaczowie (Lubaczów, 2013)
W dniach 29 – 30 czerwca 2013 roku w Lubaczowie, Województwo Podkarpackie odbył się XIII Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie”.
Festiwale lubaczowskie odgrywają szczególnie ważną dla polskiej tradycji rolę i dlatego wspomnimy ich historię.
Od 2000 roku miasto Lubaczów okazuje swe współczesne oblicze poprzez polską narodową pieśń patriotyczną. Grupa Lubaczowian skupionych w Stowarzyszeniu Patriotycznym „Rota” z prezesem Wojciechem Mamczurem, zainicjowała ten Festiwal w 10. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Lubaczowie, wyrażając swój sprzeciw przeciw oddaniu w zapomnienie polskiej pieśni patriotycznej. Bowiem przez ponad 10 lat od wprowadzenia w Polsce zmian ustrojowych, żaden inny ośrodek nie zdobył się na otwarcie sceny do prezentacji, kultywowania i krzewienia polskich pieśni patriotycznych.
Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej uczestniczy w Festiwalu od 2003 roku, zaś w 2004 roku było jednym z jego współorganizatorów. W tym też roku z inicjatywy i na zaproszenie Stowarzyszenia Spadkobierców, na scenie IV Festiwalu wystąpiły dwie przedstawicielki Polonii z Uzbekistanu, mama i córka – Natalia i Olga Tarasewicz z Taszkentu. Nasze Rodaczki zaprezentowały polskie pieśni: „My Ród Piastowski”, „Cześć Ci Polsko”, „Złota rybka”, „Bywaj dziewczę zdrowe”. Wystąpiły także Małgorzata Kitlińska-Kowalczyk wykonując na altówce, przy akompaniamencie pianistki Olgi Tarasewicz, „Kujawiaka” Henryka Wieniawskiego, a także Agnieszka Zakrzewska z prezentacją hymnu – pieśni organizacyjnej Stowarzyszenia Spadkobierców „Ojczyzna to my” do słów wiersza poetki, żołnierza konspiracji BCh – Amalii Ireny Hanzlówny.
Bezkonkurencyjnymi wykonawczyniami IV Festiwalu okazały się Natalia i Olga Tarasewicz, które zdobyły serca publiczności występując w narodowych strojach uzbeckich. Stroje swe nasze Rodaczki przekazały w darze dla Muzeum w Lubaczowie.
Goście z Uzbekistanu uczestniczyli także w uroczystości 60. rocznicy mordu mieszkańców i spalenia wioski Nowiny Horynieckie przez UPA w 1944 roku. Uroczystość przy Pomniku Ofiar Nowin Horynieckich i Msza Święta, celebrowana przez Kapelana Stowarzyszenia Spadkobierców Ks. płk rez. WP Tadeusza Porębskiego przekształciła się w piękną, patriotyczną manifestację.