Uroczystość pod Pomnikiem Generała Iwana Daniłowicza Czerniachowskiego w Pieniężnie i oddanie hołdu pod Pomnikiem Szeregowego Piotra Diernowa w Olsztynie-Kieźlinach (Pieniężno, Olsztyn – Kieźliny, 2014)
18 lutego 2014 roku w miejscowości Pieniężno (woj. warmińsko-mazurskie, w powiecie braniewskim) odbyła się uroczystość składania wieńców pod pomnikiem wybitnego dowódcy radzieckiego, Dowódcy 3. Frontu Białoruskiego Generała Iwana Daniłowicza Czerniachowskiego, poległego w tej miejscowości 69 lat temu w wyniku ran odłamkiem artyleryjskim podczas wizyty na linii frontu w okolicach miasta.
W uroczystości uczestniczyła delegacja Stowarzyszenia Spadkobierców na czele z Prezes ZG Małgorzatą Kitlińską-Kowalczyk wraz z Pocztem Sztandarowym. Obecny był wnuk Marszałka K.Rokossowskiego – Pułkownik Konstanty Rokossowski – który, jako członek Stowarzyszenia Spadkobierców jest Pełnomocnikiem ds. Współpracy z Federacją Rosyjską. Z delegacją naszego Stowarzyszenia przybyła też grupa Kombatantów RP. Obecna była liczna delegacja Rosjan, na czele z Ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Polsce Aleksandrem Aleksiejewem, Konsulem Generalnym Federacji Rosyjskiej w Gdańsku, Gubernatorem Obwodu Kaliningradzkiego, a także rosyjska młodzież szkolna. Obecni byli także przedstawiciele Ambasad Republiki Białorusi i Ukrainy.
Uroczystości były wyrazem sprzeciwu wobec podjętej w dniu 31 stycznia 2014 roku przez Gminę Pieniężno uchwały o rozbiórce pomnika, z kuriozalnym uzasadnieniem, jakoby pomnik był dla Polaków symbolem komunizmu, totalitaryzmu i sowietyzacji. Stanowczy protest przeciw temu wyraził Ambasador Rosji. Obecność Stowarzyszenia Spadkobierców, oddanie honorów przez nasz Poczet Sztandarowy i złożenie wieńców, dokumentują hołd jaki Stowarzyszenie oddaje żołnierzom radzieckim za zwycięstwo w II wojnie światowej. Swe stanowisko wobec próby likwidacji Pomnika, Stowarzyszenie Spadkobierców wyraziło w „Liście otwartym do Burmistrza i Rajców Gminy Pieniężno” (zobacz>>>).
W tym samym dniu delegacja Stowarzyszenia Spadkobierców i Kombatantów RP oddała hołd przed Pomnikiem Szeregowego Piotra Diernowa w lesie nad rzeką Wadąg w Olsztynie-Kieźlinach. W walkach o zdobycie Olsztyna ten młody żołnierz Armii Czerwonej poświęcił swe życie. Zakrywając własnym ciałem luk hitlerowskiego bunkra, umożliwił swym towarzyszom broni zdobycie tego gniazda oporu. Pośmiertnie został Bohaterem Związku Radzieckiego.
Szkic biograficzny Generała Iwana Daniłowicza Czerniachowskiego:
Urodził się 29 czerwca 1906 we wsi Oksanino na Ukrainie, w kolejarskiej rodzinie o korzeniach ukraińsko-polskich. Przed wstąpieniem do wojska pracował na kolei jako robotnik. W 1924 wstąpił do Armii Czerwonej. W 1928 ukończył Szkołę Oficerów Artylerii w Kijowie, a w 1936 Akademię Wojsk Pancernych i Zmotoryzowanych Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej (RKKA). W marcu 1941 został dowódcą 28 Dywizji Pancernej w Przybałtyckim Okręgu Wojskowym, a następnie 241 Dywizji Piechoty na Froncie Północno-Zachodnim. Podczas walk wyróżnił się sprawnym dowodzeniem i od czerwca 1942 został mianowany dowódcą 18 Korpusu Pancernego na Froncie Woroneskim. Od lipca 1942 do kwietnia 1944 dowodził 60 Armią, z którą walczył m.in. w składzie Frontu Woroneskiego w bitwie na Łuku Kurskim i podczas forsowania Dniepru. 14 lutego 1943 został awansowany na stopień generała-lejtnanta. Po przemianowaniu Frontu Woroneskiego na 1. Front Ukraiński walczył na Ukrainie. Od 15 kwietnia 1944 dowodził Frontem Zachodnim, a od 24 kwietnia 3. Frontem Białoruskim. Pod jego dowództwem front uzyskał znaczące sukcesy, takie jak okrążenie na wschód od Mińska ponad 100 tys. żołnierzy niemieckich. Dowodził operacją wileńską i kowieńską, w wyniku których Niemcy zostali wyparci z Litwy i północno-zachodniej Białorusi oraz uzyskano przyczółki na lewym brzegu Niemna. Obecnie polskie media niesłusznie oskarżają Gen. Czerniachowskiego odpowiedzialnością za likwidację, a nawet mordy na żołnierzach Armii Krajowej. W styczniu 1945 z 3. Frontem Białoruskim brał udział w operacji wschodniopruskiej przełamując niemiecką obronę w północnej części Prus Wschodnich i wraz z 2. Frontem Białoruskim odciął od sił głównych zgrupowania niemieckie w Sambii, Królewcu i na wybrzeżu Zalewu Wiślanego. Zmarł raniony odłamkiem artyleryjskim podczas wizyty na linii frontu w okolicach Pieniężna.
–
Film z uroczystości pod Pomnikiem Generała Iwana Daniłowicza Czerniachowskiego w Pieniężnie.
–
Film z oddania hołdu pod Pomnikiem Szeregowego Piotra Diernowa.
–
Pomnik Gen. Iwana Daniłowicza Czerniachowskiego w Pieniężnie
–
Poczet Sztandarowy Stowarzyszenia
–
Delegacja Stowarzyszenia składa kwiaty
–
Delegacja Ambasady Federacji Rosyjskiej składa kwiaty
–
Składanie kwiatów – pierwszy z prawej wnuk Marszałka Konstantego Rokossowskiego – Pułkownik Konstanty Rokossowski
–
Młodzież rosyjska przy Pomniku
–
Poczet Sztandarowy Stowarzyszenia
–
Kwiaty od Stowarzyszenia
–
Delegacja Stowarzyszenia z Ambasadorem Federacji Rosyjskiej
–
Delegacja Stowarzyszenia z Kombatantami i przedstawicielami Ambasady Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi
–
Pomnik P. Diernowa
–
Delegacja Stowarzyszenia z Kombatantami przy Pomniku P. Diernowa
Zobacz wszystkie materiały w sprawie pomnika w Pieniężnie >>>