Uroczystość na Cmentarzu-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie (Warszawa, 2014)
20 lutego 2014 na Cmentarzu – Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji Święta Państwowego Federacji Rosyjskiej „Dnia Obrońcy Ojczyzny”.
Organizatorem uroczystości była Ambasada Federacji Rosyjskiej w Polsce. W uroczystości wzięli udział: akredytowani w Polsce przedstawiciele Ambasady Federacji Rosyjskiej z Ambasadorem Aleksandrem Aleksiejewem oraz Ambasad Republiki Białorusi, Ukrainy i innych państw. Licznie przybyli Rosjanie mieszkający w Polsce wraz z dziećmi i młodzieżą szkolną. Rzeczpospolitą Polską reprezentowali: generalicja WP, przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, Miasta Stołecznego Warszawy i inni. Licznie przybyli Kombatanci na czele z Prezesem Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Pułkownikiem Henrykiem Strzeleckim.
Podczas uroczystości złożono wieńce i wiązanki kwiatów. W imieniu Stowarzyszenia kwiaty składała Prezes ZG Małgorzata Kitlińska- Kowalczyk wraz z delegacją Stowarzyszenia. Obecne były Poczty Sztandarowe Rady Krajowej Żołnierzy AL i Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej. Orkiestra wojskowa odegrała hymny Federacji Rosyjskiej, Rzeczypospolitej Polskiej. Kompania Reprezentacyjna WP wraz z obecnymi Pocztami Sztandarowymi oddały honory. Uroczystość zakończył rosyjski marsz „Pożegnanie Słowianki”, znany i śpiewany w naszym kraju jako „Rozszumiały się wierzby płaczące”.
Uroczystość miała podniosły i godny charakter. Udział bardzo licznej grupy Polaków w uroczystości, jest szczególnym wyrazem pozytywnego stosunku Warszawiaków do problematyki pamięci o poległych podczas ostatniej wojny na polskiej ziemi żołnierzach Armii Czerwonej. Jest także wymownym dowodem zaprzeczenia wszczynanej co jakiś czas rusofobii, co podkreślić należy wobec powtarzającej się nagonki na decyzje powrotu Pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni w Warszawie, popularnie zwanego „Pomnikiem Śpiących”, czy też wobec prób likwidacji Pomnika Generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie na Warmii.
–