Święto Odrodzenia Państwa Polskiego 11 Listopada 2015r.
III Kongres Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, jaki odbył się w listopadzie 2014 roku, określił dwa priorytetowe kierunki naszej pracy w 4. kadencji 2015 – 2018:
70.Rocznicę Zwycięstwa nad faszyzmem oraz 100. Rocznicę Odrodzenia Państwa Polskiego.
Tegoroczną rocznicę Święta Odrodzenia Państwa Polskiego Zarząd Główny Stowarzyszenia uczcił jako współorganizator uroczystej Mszy Świętej w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na Chomiczówce. Z Świątynią tą związaliśmy się w 2010 roku, w Rocznicę Zwycięstwa pod Grunwaldem, dzięki inicjatywie naszego Kolegi, Przewodniczącego Komisji Turystyki Stowarzyszenia Spadkobierców, który w latach 70-tych XX wieku był współinicjatorem jej wzniesienia. Jest to jedyna w Polsce budowla sakralna, która poprzez wyeksponowanie witraży i ornamentyki nawy kościelnej integruje wszystkie środowiska kombatantów polskich i to bez względu na kierunki geograficzne i różnice wszystkich środowisk Polski Walczącej. Pierwszym Proboszczem Świątyni był ś.p. Ksiądz Prałat Jan Huryn. Obecnie Proboszczem jest Ksiądz Prałat Doktor Jan Szubka.
W pełnym podniosłości kazaniu Proboszcz Świątyni przypomniał prawdy historyczne Narodu Polskiego, jakie pozostają pełne aktualności szczególnie dziś. Miłość do Ojczyzny to dziś troska o nasze Państwo lecz za Juliuszem Słowackim należy pytać – Jaka ta Polska? Prałat mówił: „Stawiamy to pytanie wciąż, wczoraj, dziś i jutro z całą ostrością, z całą wyrazistością. W tym pytaniu jest gorycz niedokonań i zawodów, i pragnienie zmiany. Jak mówi Słowacki: „Ziarnem Polski być jeden prosty człowiek może, jak w ziarnku życia żyje całe przyszłe zboże”. Módlmy się w Dniu Święta Niepodległości o to, byśmy się stawali takimi ziarnami Polski”. Kapłan podkreślił, że to polski chłop i polski robotnik w 1920 roku obronił niepodległość Ojczyzny. Zwracając się do Rodaków obecnych na Mszy Świętej, wskazał że: „Miłość Ojczyzny to pamięć o tych wszystkich, którym tak wiele zawdzięczamy… Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości. Nie wolno nam o tej przeszłości zapomnieć… Miłość Ojczyzny to nie tylko wdzięczny szacunek do ołtarzy przeszłości. To także odpowiedzialność za Jej obecny i przyszły kształt… Pisał Kamil Norwid: „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. Nie możemy się czuć zwolnieni od tej odpowiedzialności. Każdy w swoim miejscu, zgodnie ze swoimi powołaniem i możliwościami, powinien się troszczyć o dobro, o siłę – szczególnie moralną, o sprawiedliwość w naszym Ojczystym Domu. Trzeba jej właściwie używać z myślą o wspólnym dobru. To nasza odpowiedzialność za Ojczyznę, za Jej narodowe tradycje i Jej chrześcijańskie korzenie, za Kościół i Polską Rodzinę, w której ma się kształtować prawdziwie chrześcijańska postawa, za nasze organizacje i wspólnoty… Troski o Polskę nie może przesłonić dziś ani globalizacja, ani kosmopolityzm, ani szeroko rozumiana europejskość… Zła to sytuacja, kiedy nasze życie publiczne dominuje bezpardonowy konflikt, kiedy rzeczowe argumenty zastępuje ekwilibrystyka słowa, polemiczna sztuka dla sztuki, brak szacunku dla partnera innej opcji, kiedy kurczy się obszar wspólnego działania dla nadrzędnego dobra, kiedy gdzieś gubi się poczucie współodpowiedzialności wspólnoty za Naród… Przed nami nowy czas. Mamy nadzieję, że będzie lepszy. Niech więc dzisiejsza uroczystość uwrażliwi nas, Bracia i Siostry, na sprawy społeczne i narodowe. Niech nam uświadomi, z jak wielkiego dorobku przeszłości korzystamy, z jak wielkiej ofiary krwi naszych poległych Ojców i Dziadków. Nie zmarnujmy tego dziedzictwa. Podejmujmy wciąż próby odpowiedzialności za przyszłość naszego Kraju. Niech Bóg błogosławi naszym szlachetnym wysiłkom. Niech Bóg błogosławi naszą ukochaną Ojczyznę – Polskę”.
W trakcie tegorocznej uroczystości, delegacja Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej przekazała Świątyni urny z dwóch historycznych pól bitewnych Polskiego Narodu – z powstańczej Warszawskiej Starówki z okresu 1 sierpnia – 2 października 1944 roku oraz z walk Wojska Polskiego na Wale Pomorskim, w tym z Podgajów z okresu 2 – 12 lutego 1945 roku. Wniesienia urn przed ołtarz dokonali Gen.Bryg. Janusz Krugły i Płk Tadeusz Kowalczyk.
Następnie Kapłan Światyni – Ksiądz Prałat Doktor Jan Szubka w uznaniu swej patriotycznej postawy przejawianej podczas wieloletniej pracy duszpasterskiej, odznaczony został Medalem Pamiątkowym naszej organizacji. Uroczystego odznaczenia dokonała Prezes Zarządu Głównego Mgr Sztuki Małgorzata Kitlinska-Kowalczyk w asyście Gen.Bryg. J.Krugłego. Te podniosłe momenty wszyscy obecni uczcili powstaniem i oklaskami.
Zgodnie z kilkuletnią tradycją, w godzinach popołudniowych członkowie Stowarzyszenia złożyli kwiaty pod pomnikami twórców i obrońców Państwa Polskiego, wzniesionymi wzdłuż Traktu Królewskiego – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i Wincentego Witosa.