MISJA
Główny cel działania Stowarzyszenia sformułowała jedna z jego członkiń, córka żołnierzy AK (ojciec walczył w Powstaniu Warszawskim, matka – w Górach Świętokrzyskich): „Dziś Ojczyźnie naszej konieczna jest jedność działania młodych pokoleń. Tak jak nasi Rodzice, niezależnie od formacji zbrojnej, wystąpili do walki przeciw okupantowi, bo wspólna i jedna była dla Nich Polska, tak dziś my – Ich spadkobiercy, musimy się w naszych działaniach łączyć”.
W przekonaniu tym, odwołujemy się do patriotycznych przesłań wszystkich wielkich Polaków.
Odwołujemy się zarówno do słów z ostatniego rozkazu Naczelnego Wodza i twórcy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Generała Władysława Sikorskiego, który jedność Rodaków budował na poczuciu obowiązku wobec Ojczyzny, wskazując iż wśród “obowiązków” Polaków – żołnierzy, “najważniejszym jest czujna straż nad interesami Rzeczypospolitej Polskiej”, jak i do słów twórcy i Dowódcy I Armii Wojska Polskiego na Wschodzie Generała Zygmunta Berlinga, gdy podejmując decyzję o forsowaniu Wisły w celu pomocy Powstańczej Warszawie mówił: „Nie mogę patrzeć jak płonie moja Stolica”.
Odwołujemy się do wezwania Generała Władysława Andersa, który w najbardziej tragicznym okresie wojny, bo w sierpniu 1941 roku w Rosji, w obozie Griazowiec, mówił do polskich żołnierzy i do Polaków: “Odrzućmy wszystko co nas dzieli, przyjmijmy wszystko co nas łączy”. Chcemy być pomni przestróg Wincentego Witosa, że “granic Polski nikt nie ruszy wówczas, gdy ziemia będzie należeć do polskiego chłopa, gdy będzie hart i zdecydowana wola narodu, pokój zaś wewnętrzny i potęga państwa będą zapewnione, gdy chłop będzie świadomy, zamożny i zadowolony”.
Odwołujemy się do wezwania naszego Rodaka – Jana Pawła II, wypowiedzianych podczas pielgrzymki na Westerplatte, iż każdy prawdziwy człowiek winien „być” a nie „mieć”, zaś nade wszystko że „każdy prawdziwy człowiek ma swe Westerplatte, którego ma moralny nakaz bronić, tak jak żołnierze Majora Henryka Sucharskiego”.
Stosownie do tego celu, Stowarzyszenie od chwili zarejestrowania, podejmuje współpracę ze wszystkimi Związkami Kombatantów, których potomkowie są naszymi członkami. Na Prezesów Honorowych wybrani zostali Kombatanci reprezentujący wszystkie ugrupowania i formacje kombatanckie.
Stowarzyszenie uczestniczy w wielu uroczystościach kombatanckich, występując z transparentem, na jakim widnieje hasło: „Polska w krwi naszej i w ziemi naszej”. Jego autorką jest Amalia Irena Hanzlówna, poetka, piewczyni polskości, żołnierz konspiracji BCh. Do słów wiersza tej Poetki skomponowany został hymn organizacyjny Stowarzyszenia pod tytułem „Ojczyzna to my”.